Efektiivsus, efektiivsus ja veel kord efektiivsus.

Need, kes veel suudavad meie riigiisade sõnavõtte ajalehtedes lugeda, on kindlasti kuulnud, et nede arvates on meie ülim eesmärk tagada parim tootlikkus läbi efektiivsuse tõstmise. On see siis tootmises, hariduses, meditsiinis või tont teab milles- viie rikkaima riigi hulka saab vaid efektiivsust tõstes. Ma ei hakka üritama mõistatada, kuivõrd oluline on efektiivsuse tõstmine tootmises, kuid sõnapaar, efektiivsuse tõstmine, meditsiinis tekitab mulle jõuetu raevu- ja kahetsustunde, et omal ajal füüsikas pommitegemist ei õpetatud.

Iseenest on asi ju ilus, efektiivsus tähendab võimalikult odavalt ja võimalikult palju. Toolide, laudade ja elektroonikajuppide tootmises on asi teatud piirini täitsa omal kohal, aga selle sõnavahu üleskloppijad ei taha kuidagi lihtsate sõnadega selgitada, mida see efektiivsuse tõstmine meditsiinis ( ning ma kahtlustan, et ka pedagoogikas) kaasa toob. Eks seletame siis nii lihtsalt kui saab, teeme poole suuremaks ning värvime punaseks ka.

Minu hea kolleeg, sõber, kellega me aastakümnete jooksul oleme koos nahka pannud mitu puuda soola, käis oma pisitütrega  adenoidide operatsioonil. Kuna emadena sooviksime, et laps saaks parimat, maksis ta paraja summa, et  see suhteliselt pisike operatsioon tehakse erakliinikus. Hiljem ei jõudnud ta ära kiita kui lihtne ja inimlik kogu ettevõtmine oli. Hommikul viidi nad palatisse, kus loomulikult olid ainult nemad ja lapsel oli kasutada muinasjutuline kogus mänguasju. Siis tuli tädi ja pakkus pisipõnnile head jooki, mis sisaldas ravimit ja mõne aja pärast jäi piiga rahulikult emme süles magama. Alles siis tulid õed ja torgati veeni kanüül, millest laps ei mäletanud suurt midagi. Siis saadeti emme ja laps operatsioonituppa, lahke tädi seletas unisele piigale, et nina peale pannakse üks ilus asi ja antakse head õhku. Laps ei tundnud vähimatki hirmu ja jäi rahulikult magama. Alles siis viidi emme operatsioonitoast ära, kuid kohe kui operatsioon oli läbi, kutsuti ta tagasi, sest kui laps narkoosist ärkab, pidi ta esimesena nägema emmet. Laps tegigi silmad lahti ja küsis unisena: ” Millal ma magama jään?” Emme vastas: ” Linnupoeg, kõik on juba tehtud.”.

Kui nad mõne tunni pärast koju läksid, siis laps kinnitas, et siia ta tahab uuesti tagasi tulla. Muinasjutt?? Ei ole. Kui nüüd kraaksatada, et näed, oskavad küll need Eestimaa tohtrid, aga kui pappi ei saa, siis käib asi nagu konveieril. Stopp! Meil on ju edu saladus efektiivsus. Erakliinikus tegelesid lapsega 5 meditsiiniõde, kolm arsti ja tont seda teab, kes veel. Poliitilise tahtega nüllitud Eesti tavameditsiinisüsteemis aga sama operatsiooni ajal 1 õde ja ja 1 arst. Selle ajaga, mis kulus operatsiooniks ühele lapsele erakliinikus, peab haigekassa poolt rahastatud süsteemis tegema vähemalt viis samasugust operatsiooni. Tehniliselt käib asi ikka samamoodi, aga likvideeritud on teenusest see, mis teeb meditsiini inimlikuks ja kahjuks kalliks. Kõik käib nagu lindil. Hirmu, valu ja kannatusi ei saa arvesse võtta, kiire on. Mis! Emme opitoas? Nalja teete, 15 min pärast peab järgmine haige laual olema. Kiire, kiire, liigutage ennnast kiiresti, meedikud. Maksumaksja raha peab kulutama maksimaalselt efektiivselt. Kas arstid ja õed on minetanud empaatiatunde?  Ei, need samad meedikud töötavad ka erakliinikutes, on sügavalt kaasatundlikud abilised Soome, Rootsi ja Norra haiglates.

Piitsarežiimil töötamisel süveneb ükskõiksus, minnalaskmismeeleolud ja kahjuks ka konfliktsus. Tekivad valed otsused, ravivead või lihtsalt suhtlemistõkked. Vaat siit kooruvadki põhjused, miks meedikud minema lähevad. Lihtne on ütelda- madal palk. kuid vanemad meedikud ei lahku niivõrd  palga pärast. See on piinav soov, pääseda piitsa alt ja teha oma tööd armastusega, tegeleda haigega, saada selleks aega ja olla usaldatud.  Mul on kirkalt meeles kui pärast 24 tunnist valvet, kus autost välja sai vaid 2 korral ihutarbeid rahuldama ja võileiva kahmamiseks tuli aega lihtsalt nahaalselt varastada, järgnes aga 8 tunnine koolitus, et oleks raha mehe õppelaenu järgmine osamakse tasuda, tulin koju, keerasin ukse lukku ja avastasin, et ei jaksa välisjalatseid ära võtta. Voodisse on 20 sammu ja enne tuleb jalatsid maha võtta. Väsimus oli nii suur,ülesanne tundus ületamatult raske, et hakkasin jõuetus vihas nutma. Viimase jõuvaruga lükkasin jalatsid jalast, kõndisin need rasked 20 sammu ja kukkusin voodisse- jope, fliisi ja teiste välisriietega. Ärkasin 5 tundi hiljem nagu asotsiaal tegemata voodil, riides ning pesemata. Ja siis sai mulle sellest efektiivsest meditsiinisüsteemist villand.

Nüüd õpin usinasti Soome keelt ja aprillis kirjutan vahendusfirmaga alla siduva lepingu. Sügisel lähen ka mina ära maale, kus efektiivsus ei ole puuslik, mida kummardatakse söögi alla ja söögi peale, kus valitsevad teised väärtused- inimlikkus nii töötajate kui patsientide vastu.

Praegu kiidab vastava ametkonna minister, et õpetajate palka saab tõsta vaid efektiivsuse suurendamine haridussüsteemis. Prrrr, külmavärinad jooksevad mööda selga alla. Mammutkoolid, kus õpetajad ei tunne üksteist, kus suheldakse põhiliselt memodega. Paralleele on 7-8 ja õpilased ei tunne kedagi peale oma klassi. Aineõpetajad ei õpi aasta jooksul tundma kõiki oma õpilasi, sest neid on lihtsalt liialt palju. Kus haridust kallatakse pähe formaalselt nagu valmivad Fordi konveieril sõiduautod. Prrrrr!! Hüvasti pisikesed maakoolid, kus sotsiaalabi korras päästetakse igal aastal kümneid või isegi sadu uppiläinud perede lapsi. Koolides haljendavad erinevad eksootilised taimed ja direktori armastav käsi kastab, hoolitseb ja sellega koos õpivad hoolima ka lapsed. Ma olen neis pisikestes maakoolides käinud palju -heledad, südamlikud majad ning hulgaliselt inimhingede insenere nagu õpetaja Laur. Mäletan kui Jõgevamaa pisikeses ” taskukoolis” , loomulikult ebaefektiivses (paneme kinni, rsk), õpetaja korjas üles alkohoolikute pere poolt hüljatud poisikluti, kes juba enda ja kooliga pahuksis, toitis, kattis, õpetas ja saatis võidukalt lõpuks ka ülikooli. Otse loomulikult oma kulu ja kirjadega, sentigi omavalitsuselt saamata.

Nüüd on käivitatud pisikeste külaküünalde vastu valitseva kliki efektiivsuse King Kong. Kõhe on ja keel nagu ei paindu ütlema, et kulla pedagoogid, järsku süveneksite keeleõpingutesse, omandaksite mõne Skandinaavia keele lisaks.

Teine võimalus on ka. Kas teile ei tundu, et aeg oleks osta ports mune ja nad siis pikemaks ajaks seisma jätta……..

12 thoughts on “Efektiivsus, efektiivsus ja veel kord efektiivsus.

 1. Eesti maksusüsteem pole tegelikult proportsionaalne, nagu räägitakse, vaid regressiivne (rikkad maksavad vähem). Näitena toon sotsiaalmaksu. Seda makstakse töötasult, mitte dividendidelt. Mina isiklikult paremerakondi ei toeta ja valin õige jõu. Aga sellest oleks väga kahju, kui Te ära läheksite!!! Usun, et Te olete nii mõnegi jaoks juht ja väärtuste sümbol.

  • Ega ma suudagi nii minna, et Maarjamaa tolmu jalgadelt pühin. Eesti meditsiiniga teen küll lõpparve. Eks ta hakkab nii olema, et 2 nädalat Soomes arstina ja kaks Maarjamaal koolitajana. Võimalus ennast meditsiinis surnuks töötada ei ole kuigi ahvatlev. Sellistes tingimustes nagu me oleme viimased kuud töötanud, ei ole nõus ükski normaalne inimene. Ruumide temperatuur on 10-13 soojakraadi, sest maja on kütmata. Puhurid on maksimumi peal toas, aga koridorides lõgisevad hambad külmast. Koormus on kasvanud rohkem kui kolmandiku- õõpäeva läbisõit on 400-700 km. Filiaalides, kus koormus poole väiksem saavad meedikud sama palka ja kui rahulolematust üles näitad, siis vastus on üks- laske jalga, ukse taga on järjekord ootamas. Millegipärast aga seda tungi ei näe, sest kui keegi haigeks jääb, siis tuleb ikka vanadel olijatel augud kinnitoppida. Huvitav, et juhtkond ei adu, et murdepunkt on kohe, kohe saabumas, sest ainult meie filiaalis õpivad vahendusfirmades keelt juba 3 inimest, üks, kes õpib viidi teise filiaali ja parameedikudki on oma plaane sättimas üle lahe. 15 inimesest on kindlaid jääjaid neli. Hullem veel, enamik töötab vähemalt kahes erinevas kiirabis ja see tähendab, et läheb üks, aga kohti jääb vabaks kaks.

 2. Küll taipavad, kui kiirabi kaadrist tühjaks jookseb. Siis hakkab lugu müüma. Kirjutatakse artiklid, tehakse saated, keegi saab ülal võib-olla ametist priiks. Nii, et siis Keila haigla nõnda õnnetus seisus, et üldkütegi ei tööta? Pole kunagi varem ka selle peale mõelnud, et külla tulnud kiirabile võiks pakkuda vetsus käia.

  • Küte ei töötanud isegi 30 kraadise külmaga ja enamikus ruumides ei ole ka vett. Mõni päev ei saanud wc- s ka käia, sest vett ei olnud.
   Aga ega siis Asendamatuid inimesi pole. Med koolid töötavad ja värsked lõpetajad ja residendid võtavad asja üle nagu Tallinnas juba on.
   Inimeste tervis on see, mis kannatab, vähemalt mulle tundub.

 3. Jah, palganumbri järgi (kui ei arvesta 90ndaid) on vist arstiamet Eestis üks väheseid, mida üldse õppida tasub ja nii need residendid tulevad (ja hiljem lähevad suure töökoormuse tõttu). Ega pole siin maanurgas vist eales rohkete valitsejate poolt kodanikest hoolimist olnud, aina valed ja tühjad lubadused.

 4. Lisaks veel, et mingis olukorras ja mingitel tingimustel võivad Asendamatud Inimesed täiesti olemas olla. Abivajaja jaoks võib kõrvalolija olla asendamatu, nagu ka kiirabiarst, kes tunneb oma tööd. Aga kõike head Teile kõiges, mis ette võtate! Olen ka ise soovitanud ühel noorel emal lahkuda Soome, kus tema ema juba töötab. Naisterahva siinne olukord tundus mulle lihtsalt liiga lootusetu ja võimalus ahvatlev. Tagasi pole ta igal juhul veel tulnud.

 5. Kuskilt ma lugesin, et ütlus “asendamatuid inimesi pole olemas” olevat tulnud Stalinilt või tema lähikonnast. Tegelikult on kõik asendamatud ja täiesti kordumatud.

 6. Aga palun vabandust, kui ma päevast päeva higis, veres ja sõimus võitlevaid meedikuid kuidagi palganumbriga solvasin. Tõesti, te olete väärt palju, palju rohkemat.

  • Oh ei ma solvunud ühti. See 1000 € mis ma puhtalt saan on Eesti kontekstis tõesti suhteliselt suur. Naljakas ainult, et hiljuti küsiti noortelt, millise palga eest nad on nõus EV tööle asuma ja neile sobis sama number. Õpetajad, müüjad ja tuhanded teised võivad sellisest palgast vaid unistada, aga vastutus on üüratu. Meie vead maksavad liialt palju.
   Nii tundubki, et külmades ruumides,räiges pressingus, pidevate ähvarduste ja kontrollimiste lasu all on seda liiga vähe.

 7. Kõigepealt tuleb öelda, et on väga huvitav lugeda sellist blogi. Polegi varem pikemalt saanud lugeda mõne meediku mõtisklusi, sest lihtsalt selliseid tuttavaid mul ei ole.
  Kuid antud postituse juures tahaksin ma siiski natukene vastu vaielda.
  Pikemalt ei peatu ma üldise palgaküsimuse juures, sest sellega on nii nagu on- ühelt poolt suurem palk igati õige, teisalt see oleks õige kõigile.
  Kuid mina olen oma elus sattunud paraku liigagi mitmesse haiglasse, et järjekordset operatsiooni oodata ning ma saan öelda, et tegelikult ei tähenda see palk midagi. Mäletan, kui ma veel laps olin, siis sattusin Tallinnasse ja vot see tekitas sõna otseses mõttes mulle trauma, millest ma siiani püüan üle olla. Kuid hiljem sattusin ma Tartusse, kus inimesed olid nii südamlikud, arst oli suurepärane, mulle seletati ära kõik, mida mulle tegema hakatakse ja isegi täiskasvanuna sinna haiglasse sattudes oli operatsioonimeeskond väga toetav. Tegemist ei olnud aga erahaiglaga… inimesed olid seal aga väga toredad. Tõsi viimane doktor oli pigem masinlik…
  Kuid veel enam- pärit olen ma just väiksest maakohast ja õppisin just ühes “väikses ja armsas” koolis, kus õpetajad õpetasid vaid pearaha pärast ja kuigi tunti iga õpilast, ei huvitanud kedagi vohav vägivald.
  Võib-olla olen naiivne, kuid minu kogemuse põhjal ei ole tihti küsimus ei rahas ega riiklikus poliitikas vaid inimlikkuses, mida vajaka jääb ja mitte masinlikkuse pärast vaid millegi hoopis muu tõttu.

  Oi, kommentaar pikk nagu postitus- ma vabandan ja au meedikule, kes ei tundu olevat kaotanud inimlikkust! 🙂

  • Sul on õigus. Raha ei tähenda kaugeltki kõike. Eks kõik on inimestes kinni, aga siiski. Organisatsiooniteooriast tuntud teadmine- see kuidas kliendiga käitub organisatsiooni madalamal astmel olev teenindaja peegeldab ülimalt täpselt milliste juhtimisvõtetega juhib organisatsiooni tipp- aitab mõista, miks on inimesed närvilised, kurjad ja masinlikud.

 8. Efektiivsus meditsiinis on ilmselt üsnagi kahe teraga mõõk.
  Minu lapse adenoide lõigati Rapla haiglas. Kõik toimus üpriski nii, nagu kirjeldatud erahaiglas. Seisin lapse juures operatsioonilaua kõrval, kuni ta uinus – ja keegi ei soovitanudki midagi muud. Ka kanüül pandi peale uinumist. Hiljem tõi kirurg magava lapse süles palatisse minu juurde ärkama. Tal vist sel päeval rohkem operatsioone ei olnud :).
  Aga selle haigla sulgemisest räägitakse juba aastaid. Ja kohati ka põhjusega. Kel kohalikest vähegi võimalik, need lähevad pisutki tõsisema murega siiiki päälinna arstide manu. Sest lisaks inimlikule suhtumisele ootame arstilt siiski ka professionaalset abi. Mõned eksimused, mõningane tähelepanematus, üksikud valediagnoosid või lihtsalt uusimate teadmiste puudus… koos rahapuudusega… Ja inimesed lähevadki mujale abi otsima. Ja haigla pannaksegi kinni.
  Tegelikult, selle adenoidilõikuse uurde tagasi tulles… ega ma ju õieti võrrelda ei oskagi. Mandlid lõigati lapsel välja Tallinnas, täiskasvanute haiglas. Samuti oli kõik väga armas ja inimlik. Eriti võrreldes sõbranna õudusjutuga Lastehaigla kohta. Opitoa ukselt saadeti mind küll tagasi, kuid mitte varem. Selleks ajaks oli muhe anestesioloog täielikult lapse usalduse võitnud :). Vahepeal käis arst minuga isegi rääkimas (rahustamas?), et kõik läheb hästi, et läheb lihtsalt pisut kauem aega. Ka ärkamise juures olin täiesti loomulikult. Võibolla oli kõik kena ja armas ainult sellepärast, et tegu oli lapsega suurte inimeste hulgas, aga mulle jäi tõesti positiivne mälestus, ja mu lapsele ka. Ühesõnaga, on võimalik :). Seekord siis ilmselt selletõttu, et efektiivsus on maksimaalne? Kõik liigutused täiuslikkuseni välja töötatud, samas oli arste tol hetkel (2a tagasi) ehk veel piisavalt?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s