Eesti meditsiini hiilgus ja viletsus III osa. Lombakas e-tiiger.

Hea lugeja! Soovin Sulle võimatute  unistuste täitumist Uuel, 2015 Aastal!

Täna siis jätkame Eesti meditsiini kriitilist analüüsi ja teemaks on meie e-tiigri tervis Eesti meditsiinis.

E-tiigri seisund poliitilise eliidi arvates

E-tiigri seisund poliitilise eliidi arvates

E-riik, mida meie riigiisad reklaamivad, tundub olevat parimas tervises ning nii president kui eurovolinik naudivad teiste riikide tähelepanu. Saavutuste imetlemine meenutab fakiiri, kes veedab päevi oma naba imetledes.  Alles nädalake tagasi lugesin, kuidas soomlased tulevad Eesti e-tervise kogemusi omandama… ja lagistasin südamest naerda.  Meie tervise e- tiiger on tegelikult läbinisti tõbine, haige ja lombakas, kuid mitte  IT inimeste süül. Olen kindlalt veendunud, et meie IT inimesed on maailma parimad, probleemiks on taas olemasolev tervishoiupoliiitka.

E-tiiger Eesti meditsiinis

E-tiiger Eesti meditsiinis

Pealtkuulatud vestlused I

EMO osakond: patsient (P) ja arst (A).

A: Milliseid ravimeid Te regulaarselt võtate?

P: Aaa.. ühed olid sellised punased kapslid hommikul ja siis kaks valget tabletti õhtul.

A: Mida, mida? Mis nende ravimite nimetused on?

P: Kus mina tean, ega ma arst ei ole?

A ( kuuldamatult): Oo, shitt!

See võiks olla naljakas, aga tegelikult on lihtsalt kurb. Igal haiglal on oma andmebaas. Ei mingit sidet perearstide programmidega.  Jah,  kui haige on olnud korduvalt samas haiglas, siis  selle kohta on perfektne teave, aga teises haiglas? Perearsti juures? Tühi koht. Niisiis ongi teabeks punane kapsel ja kaks valget tabletti.  Jah, homme lähen ma Soomes osakonda, lülitan sisse arvuti, login ennast Efficasse ja mulle avaneb kogu patsienti puudutav teave-  tervisekeskuse külastused, regulaarselt tarvitatavad ravimid, analüüside tulemused, sõltumata, millises asutuses need on tehtud, EKG-d, röntgenpildid, haigla väljavõtted, spetsialistide konsultatsioonid ja tegelikult palju infot veel. Jah, vahel on programm aeglane, aga see kõik toimib- ilma kisa ja hooplemiseta.

Pealtkuulatud vestlused II

EMO osakond: patsient (P), arst (A).

A: Mille üle kurdate?

P: Pea käib hullusti ringi, püsti ei suuda tõusta, maailm keerleb.

A: Millal  need häired tekkisid?

P: Täna kolm tundi tagasi. Ja varem ei ole kohe üldse midagi sellist olnud.

A: Teeme teile siis uuringud.

Kompuuter tomograaf CT( 200 eur), dopleruuring kaela veresoontest ( 100 eur), röntgenpilt kaelast ( 50 eur), neuroloogi konsultatsioon ( 50 eur), vereanalüüsid ( 40 eur), EKG  jne, jne.

Kui EMO valvearstil oleks võimalik saada infot patsiendi kohta,oleks ta saanud teada, et patsiendil on pearinglus aastatepikkune probleem. Uuringud on tehtud sama linna TEISES  haiglas, kaasaarvatud ka CT uuring, neuroloog on määranud ravigi, aga tablette patsient regulaarselt ei võta.  Kuidas on see võimalik?? Lihtne, kuna kõih haiglad on isesisvad AS-id, SA-d, OÜ-d või mis iganes, siis  programmid ei ühildu ja mingit infot ei saa.  Seega, pisikeses Eestis toimib meditsiiniline andmebaas vaid asutusesiseselt. Igal perearstil (FIE-d ju) ja haiglal on oma programmid, igaühel suurepärased, kiired, aga vaid asutusesiseseks kasutamiseks ning loomulikult riigiga suhtlemiseks . Ja need sadadesse eurodesse küündivad lisauuringud? Need  tuhanded, kümned või ehk isegi sajad tuhanded arutult raisatud eurod? Jätame lihtsalt meelde.  Haiged, kes on oma kroonilistest hädadest tüdinenud, kasutavad rõõmsalt niisugust lisauuringute võimalust, tarvis ainult ütelda, et häda tekkis täna ja kontrollimise võimalus puudub.

Tervise e-tiiger tegelikult

Tervise e-tiiger tegelikult

Ka vereülekandejaamad alluvad erinevatele haiglatele, seega puudub ka neil andmeside ja nii ei ole võimalik doonori veregruppi kontrollida kui doonor on käinud verd andmas Tartus, aga nüüd tuli Tallinnasse. Taas uued analüüsid, veregrupi määramine jne.

Kes oli süüdi?

Kurb tõsiasi, et terviseandmed on meil mitte patsiendi- vaid raviasutustepõhised, on lõppenud patsientidele ka traagiliselt ja loomulikult on ajakirjanikud oskuslikult rahva viha suunanud õnnetute meedikute vastu.

Mõni aeg tagasi suri 16 aastane nooruk aordi ( aneorüsmi) lõhkemise  tõttu ja täna oleks põhjust selle tragöödia tagamaid väheke avada. Nooruk põdes ülimalt haruldast geneetilist haigust, millist esineb USA-s  aastas 1-2 juhtumit, Eestis vaevalt  lähima 30-40 aasta jooksul sellist häiret üldse õnnestub näha.  Isegi USA-s läheb üliharuldase haiguse diagnoosimiseks 5-9 aastat, haigustunnused on  ebaspetsiifilised, esmaseks vaid väga pikad jäsemed.  Ometigi õnnestus lastehaiglal haruldane haigus diagnoosida ja ilmselgelt pidi nooruk vähemalt kord aastas käima ultraheliuuringul, sest küsimus aordi lõhkemisest ei ole kas lõhkeb, vaid millal lõhkeb. Kui aordi laienemine jõuab kriitilise piirini, siis elupäästev on aordi proteseerimine. Kõik need andmed pidid olema Lastehaigla andmebaasis. Kui palju teadis perearst? Ei tea, sest kõik sõltub sellest, kas haige omaksed  perearstile vajalikke pabereid viisid või mitte.  Epikriisid haigla ja FIE-st perearsti vahel ju ei liigu.  Nüüd siis jõudis nooruki vanus lastehaigla kontingendi vanusest välja. Kas jätkusid regulaarsed ultrheliuuringud?  Kuhu liikusid  haige terviseandmed ja riskinamnees? Mitte kuhugile, loomulikult. Ja siis tuli see kõhuvalu. Kas võis Rapla haigla EMO arst tulla mingi loogika alusel järeldusele, et noorukil võib olla kõhuardi aneorüsmi ähvardav lõhkemine?  Ilma eelnevate terviseandmeteta?? Mitte mingil võimalusel.  Ka siis kui Rapla haigla oleks olnud PERH-i allasutus, poleks  olnud informatsiooni rohkem. Lastehaiglal on oma programmid ja andmebaas.

e-tervis Eesti moodi

e-tervis Eesti moodi

Õnnetule noormehele tähendas viivitus tragöödiat ja meedikud said kõigis meediaväljaannetes mõnitatud ning alandatud kui lolllid, hoolimatud ja saamatud.  Aga iga kivi, mis haiglate ja meedikute poole lendas, oli  nii ebaõiglane. Mitte meedikud ei ole loonud absurdset  süsteemi, kus meditsiiniteenud on kaup ja haiglate ning perearstide vahele on tekitatud konkurents silm silma ja hammas hamba vastu.

Selle sürrealistliku süsteemi on loonud neoliberaalne erakond, kes meditsiinis on erastanud kõik, mida üldse on võimalik erastada ja koos sellega ka kaotanud kontrolli tervishoius toimuva üle.

Kordamine pidi tarkuse ema olema:

RE erakonna sotsiaalpoliitika; Heaolu ja sotsiaalse turvalisuse eest vastutab ennekõike üksikisik ja heaoluteenused on pigem turu, kui riigi kanda. 1995. aasta «Kodanike riigi» manifest:  Tervishoid pole riigi vastutusala, vaid ennekõike turupõhine kaup: «Kui tervishoiuteenuste eest maksmine on ebahumaanne, miks siis toidu eest maksmine on humaanne? Arstiabi ei vaja iga inimene iga päev, söömata ta aga olla ei saa. Selle loogika järgi peaks ka toit ühiskonnas «tasuta» olema.».

Nii nüüd siis ongi. Iga meditsiiniasutus müüb kaupa- tervishoiuteenust ja konkurents eeldab, et inimese terviseandmed on vaid asutusesisesed. Perearst ei tea, mida on tehtud patsiendiga haiglas, üks haigla ei tea, mida haigega on teises haiglas tehtud, eriarst ei saa kontrollida, millist ravi patsient saab perearsti juures, perearst ei saa saata eriarstile haige terviseandmeid- EKG, röntgenuuringud- konsultatsiooniks.

Haige tiiger

Haige tiiger

Kogu selle sürrealismi foonil on teatavatel asjapulkadel veel jultumust kaagatada, et õpetame meie  e- asjandust Soome tervishoiujuhtidele. MIDA??? Kas seda, et inimeste tervis ei tohi olla turukaup, mida jaksavad osta vaid rikkad ja ilusad?  Pole vaja, seda teavad nad juba ilma meie õpetusteta ja kui midagi selgusetuks jäi, siis Kuressaares arstina töötanud soomlane teeb kolleegidele alasti tõe selgeks.

Meie inimestel on aga märtsis võimalik teha valik, kas jätkame endisel kursil või otsustab valija, et inimeste tervis ei tohi olla luksuskaup turukonkurentsi tingimustes.  E-tiigri tervis paraneb aga vaid  siis kui peamine osa tervishoiust on riiklik ja e-terviseandmed on isiku- mitte asutuspõhised ning tervishoid töötab ühtsete programmide alusel.

Järgmisel korral vaatame lähemalt kiirabi ompäraseid funktsioone EV-s.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s